VESTEL BUZDOLABI ARIZA KODLARI

Vestel Buzdolabı SR Arızası Çözümü= Vestel buzdolabınızda bu hata görünüyorsa buzdolabınızda bir sorun var demektir. Bu arızadan dolabınız yeterli soğutmuyor veya hiç soğutmuyor demektir.

Vestel Buzdolabı Demo Arızası= D cool ve F tuşuna basılı tut alt kapıyı 3 sefer aç kapa fişi çekip yeniden tak. Bir başka modelde ise S saver ile F tuşuna basılı tutarak alt kapıyı önce aç kapat 3 kere olmazsa üst kapıyı 3 sefer açıp kapat DEMO modun’dan çıkacak.

Vestel Buzdolabı Tatil Modu= Tatil sembolü yanıp sönünceye kadar MOD butonuna basın 1 saniye boyunca herhangi bir butona basılmazsa, Tatil modu sembolü üç defa yanıp sönecek ve sesli uyarı gelecektir. Böylece “Tatil modu” aktif edilmiş olur. İptal etmek için yapılan işlemin aynısını yapın tatil modu iptal olacaktır.

Vestel Buzdolabı SA Arızası Çözümü= Soğutucu arızası anlamına gelmektedir. Yani soğutma az arızası birden fazla sebepten ekranda belirir. İlk olarak SA arızası aldığınızda cihazın sensörünü değiştirip denemenizde fayda var. Sensör değiştikte sonra arıza devam ediyorsa anakart onarımı gerekir. Anakart değişimi ile de arıza giderilmezse motor kontrolü gerekir. SA arıza kodunu soğutma zayıfladığında görürsünüz. Soğutma olduğu halde SA hata kodu alıyorsanız kesinlikle kart arızalı demektir.

YD= Dondurucu Bölüm yeterince soğuk değil.

YS= Soğutucu Bölüm çok sıcak hatası.

YD VE YS= Soğutma yetersiz hatası.

CS= Soğutucu Bölüm çok soğuk hatası.

DuGu= Düşük voltaj uyarısı hatası.

CO:01= Dondurucu sen. -10 ºC’den sıcak ise (-9 ºC, -8 ºC, -7 ºC gibi)

CO:02= Soğutucu sen. 15 ºC’den sıcak ise (16 ºC, 17 ºC, 18 ºC gibi)

CO:03= Soğutucu sen. -5 ºC’den soğuk ise (-6 ºC, -7 ºC gibi)

CO:04= Dondurucu sen. -10 ºC’den sıcak ve Soğ.sen. 15 ºC’den sıcak ise)

FO:05=Soğutma yetersiz hatası (10 dakika boyunca soğutma yok)

FO:06=Defrost hatası (90 dakika, 0 ºC’den soğuk)

FE:01= Dondurucu sensör arızalı,

FE:02= Soğutucu sensör arızalı,

FE:03= Defrost sensörü arızalı,

FE:04= Ortam sensörü arızalı,

Vestel Buzdolabı Arızaları

LF arızası

Dondurucu bölüm yeterince soğuk değilse bu uyarı özellikle uzun süre elektrik kesintisi olmuşsa ve
buzdolabı ilk kez çalıştırıldığında çıkar.

LC arızası

Soğutucu bölüm çok sıcak soğutucu bölümün ideal sıcaklığı +4oC’dir. Bu uyarı görüldüğünde soğutucu bölümdeki yiyeceklerin bozulma riski vardır.

Soğutucu sıcaklık ayarını geçici olarak, istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı soğutma moduna getiriniz.

LF ve LC arızası

Soğutma yetersiz LF ve LC aynı anda gerçekleştiğinde görünür. Buzdolabı ilk çalışmaya başladığında bu uyarı çıkar, ve soğutma gerçekleştiğinde uyarı kendiliğinden kalkar.

HC arızası

Soğutucu bölüm çok soğuk soğutucu bölümün aşırı soğuttuğu anlamına gelir ve bölüm içindeki yiyecekler donmaya başlar.

Hızlı soğutma kısmında olup olmadığını kontrol ediniz
Soğutucu bölüm ayarlarını kısınız.

 

LOPO Arızası

Düşük Voltaj Buzdolabını besleye gerilim 170 Voltun altına düştüğünde, buzdolabı
bekleme konumuna geçer. Bu özellik düşük voltajdan dolayı kompresörün arızalanmasını engellemek
içindir. Gerilim, tekrar istenen düzeye geldiğinde buzdolabı otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.

Ortam sensöründe hata varsa -22 ledi yanar

Defrost sensöründe hata varsa -20 ledi yanar

Dondurucu sensöründe hata varsa -16 ledi yanar

KOMPRESÖR (Soğutma) ile ilgili bir sorun varsa -24 ledi yanar

DEFROST REZ ile ilgili bir sorun varsa SF ledi yanar

Dondurucu bölüm yeteri kadar soğuk değilse (-10’dan sıcak) -24 barı yanıp söner

Buzdolabınız çalışmıyor= Fişin takıldığı prizin sigortası ya da ana sigorta atmış olabilir. Prizde arıza olabilir.

Buzdolabınız yeterli soğutma yapmıyor= Sıcaklık ayarları doğru yapılmamış olabilir. Buzdolabınızın kapıları sık açılıyor veya uzun süreli açık kalıyor olabilir. Buzdolabınızın kapıları tam olarak kapanmamış olabilir. Buzdolabınıza, hava dolaşımını engelleyecek şekilde arka duvarına temas eden kap veya yiyecek yerleştirilmiş olabilir. Buzdolabınız aşırı derecede dolu olabilir.

Buzdolabınızda yiyecekler gereğinden fazla soğuyor=Sıcaklık ayarları doğru yapılmamış olabilir. Derin dondurucu bölmesinde çok miktarda yeni yerleştirilmiş yiyecek olabilir.

Buzdolabınız sesli çalışıyor= Ayarlanan sıcaklık seviyesinin sabit kalabilmesi için, kompresör zaman zaman devreye girecektir. Bu sırada buzdolabınızdan gelecek sesler fonksiyon gereği normaldir.

Buzdolabınızın içinde nem oluşuyor= Yiyecekler düzgün ambalajlanmamış olabilir. Buzdolabınıza koymadan önce kaplar iyice kurulanmamış olabilir. Buzdolabınızın kapıları çok sık açılıyor olabilir. Kapı açıldığında, odadaki havada bulunan nem buzdolabına girer. Özellikle odanın nem oranı çok yüksek ise, kapıyı ne kadar sık açarsanız, nem birikimi o kadar hızlı olur.

Buzdolabınızda bazı yiyecekler donuyor= Buzdolabının arka kısmına koyulan nemli yiyecekler soğuk havayla temas etmiş olabilir.