VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ ARIZA KODLARI

F2 hatası; bulaşık makinesi suyu alıyor fakat boşaltma yapmıyor. Bu durumda boşaltma hortumlarının katlanmış yada yerinden çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır.

F5 hatası; su girişi yetersizdir. Makine düzgün bir şekilde suyu almıyor olabilir. Su giriş hortumunun tamamen açık oluğundan ve suların aktığından emin olunuz. Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra su giriş musluğunu kapatarak, su giriş hortumu filtresini temizleyiniz. Hala çalışmıyorsa mutlaka yetkili servisi aramalısınız.

F3 hatası; sürekli su alma hatasıdır. Su giriş musluğunu tamamen kaparak mutlaka yetkili servise haber vermelisiniz.

F2 hatası; makine atık suları boşaltamıyor. Su boşaltma hortumu tıkalı olabilir, makinenizin filtreleri tıkalı olabilir. Makinenizin programını iptal ederek tekrar çalışmayı denemelisiniz. Hata hala devam ediyor ise mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.

F6 hatası; makine istenilen sıcaklık seviyesine ulaşılamadığını göstermektedir. Sıcaklık sensörü arızalıdır. Mutlaka yetkili servise başvurulması gerekir.

F8 hatası; ısıtıcı hatası, mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.

F1 hatası; su taşmasına karşı alarm vermektedir. Makineyi ve su giriş musluğunu kapatarak, yetkili servise başvurmalısınız.

FE hatası; elektronik kart ve parametre tanıma hatasıdır. Çok ani ve voltaj düşmelerinden kaynaklı bir arızadır. Şebeke voltajı mutlaka kontrol edilmelidir. Makine hala çalışmıyorsa mutlaka yetkili servise başvurulmalıdır.

Makine yıkama esnasında çok sesli çalışıyor ise, bunun sebebi, ayak ayarlarının bozuk olması yada makinenin yerinin düz bir zemin olmamasından kaynaklı olabilir.

Makine yıkamayı bitirdikten sonra deterjan bölümünde deterjan kalması. Bunun sebebi deterjanın nemli ortamlarda saklanması, deterjan bölümü nemli iken deterjan konulması veya deterjanın son kullanma tarihinin geçmesinden kaynaklıdır. Yeni deterjan alıp kullanılmaya başlandığında problem kalmayacaktır.

Bulaşık makinesinin pervaneleri çalışmıyor. Bulaşıkların sepetlere doğru dizildiğinden emin olmalısınız ve makineyi çalıştırmaya başlamadan önce pervanelerin hareket ettiğinden emin olmalısınız.

Bulaşık makinenizin herhangi bir yerine dokunulduğunda elektrik çarpıyor olabilir. Bunun sebebi ise topraklama hattının olmamasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir şekilde çalışması için mutlaka topraklama hattının olması gerekir.